DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

EB-3C (EW) Green Card süreci danışmanlığı konusunda sorular ve uyarılar!

• @emre911 Sirketin avukatlik ucreti dahil tum masraflari odemesi gerekiyor. Siz sadece Premium process’i odemelisiniz. O da isterseniz. Normal sartlarda/olmasi gereken, avukat faturayi size sponsor olan sirkete gonderir. Avukata odemeyi sponsor olan sirket yapar.

• ⭐⭐

@dpdemir evet ilk sayfadaki uyarılara ben de katılıyorum hemfikirim. dikkatli olmakta fayda var, hatta sizin uyarıları paylaşmanız da bu açıdan herkesin faydasına.

• @tufank Beni dogru anladiginiz icin tesekkur ederim.

• @dpdemir

Hocam avukatlık ücretini sponsor şirketin ödemesi gerektiğini gösteren bir yasal sınırlandırma, madde vs var mı? Böyle bir durum olsa BDV Solutions ABD merkezli bir firma olarak bu işi nasıl yapacak yüzlerce kişi için? Trustpilot'da yorumlarına bakarsanız 5 üzerinden 4'ün üzerinde puanları. Şikayet girenler de "geç cevap veriyorlar", "fiyat biraz yüksek", "işverenim beni kovdu" vs gibi şeyler yazmış sadece. EB3vize için de ben Grape Law firmasına yani hukuk partnerlerine danıştığımda Muhammed Bey 3. aşamayı kendilerinin yürüttüğünü teyit etti ve kendilerine yönlendirdi. Böyle bir durum olsa 5 üzerinden 5 alan bir avukatlık ofisi bu işlere girer mi?

İlaveten siz EB3 Professional olarak hak kazanmışsınız sanırım. EB3 unskilled worker'da herhangi bir eğitim ya da bazı işlerde dil sınırlaması bile yok. Üstelik pozisyon açıkları ciddi boyutlarda. Bu durumda işveren ve göçmen işçi insan kaynakları firmaları olmadan nasıl buluşacak? Ayrıca kalifiye olmayan işçi arayan bir şirket kişi başı minimum 15 bin dolar tutacak hukuki-sponsorluk yükünün altına girer mi?

Forumda uzmanlığı göçmen avukatlığı olan bir avukat varsa özellikle ABD'de yaşayan, yorum yapabilirse daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.

• @emre911 Tarafsiz bir avukata danismanizi tavsiye ederim. Bu konuda yasalarda belirtilenler, tum masraflarin sirkete ait olmasi gerektigi oldugunu biliyorum. Yabanci forumlarda da bunu okumustum. Ayrica, lutfen bu riski goz ardi etmeyin ve bu riske karsi bir plan gelistirin derim. Umarim, hic boyle bir sey yasanmaz. Ancak, sayet boyle bir durum olursa gunun sonunda uzulen sadece siz olursunuz. Herkes parasini alip kenara cekilmis olacak cunku.

• @emre911 Sizce gercekten boyle bir vasifsiz eleman acigi var midir ABD’nin? Ben sahsen pek sanmam. Her gun sinirdan kacak gecen gocmenler bile bu acigi kapatabilir. Iltica edenlere de sonucta SSN veriliyor. Yasal calisabiliyorlar.
    Bir ilave daha yapayim; eger gercekten bu iscilere ihtiyac cok olsaydi yilda tum dunyadan 10 bin kisi siniri olmazdi. En az kota bu kategoride.

• ⭐⭐

@dpdemir BDV ile yaptığım sözleşmede aşağıdaki gibi bir madde mevcut:

"Candidate agrees to pay BDV a total fee of $27,500 which includes 1-140 legal fees, consulting fees, a mock interview fee, settlement fees, banking fees, and courier charges. This is not inclusive of all fees and law firms may charge additional fees for other services. NONE OF THE FEE IS PAID TO THE SPONSOR AND NO BENEFIT IS GRANTED TO THE SPONSOR AT ANYTIME DURING THE PROCESS. The BDV fee will be due in two installments: 1) $11,000 upon execution of the agreement; and 2) $16,500 prior to the filing of the I- 140 application. If government filing fees or attorney fees change at any time, then BDV reserves the right to hold Candidate responsible for payment of any additional charges. All dependent fees will be handled between the applicant and the law firm."

BDV ile çalışan deneyimli avukatlar ve vize görüşmesi için danışmanlık veren kardeş şirketleri "argo visa" firmasında eski konsolosluk çalışanları var. ayrıca "Government Relations" diye özel bir ekipleri de var süreçleri ve yasal değişiklikleri takip ediyorlar. bence buna uygun bir kılıfları var, sorun çıkmayacak yöntemi belirlemişler. ama eğer kişi görüşmede bu durumu doğru ifade edemezse sorun yaşayabilir. sorun yaşanmaması için vize görüşmesi öncesi video konferans ile bir danışmanlık hizmeti veriyorlar ( pakete dahil)

• ⭐⭐

@dpdemir aslında vasıfsız iş kategorisindeki açık dediğiniz gibi ülke içerisinden karşılanabilir ama burada büyük bir fark var. bu yolla aldığı işçi green card sahibi olmak (edit: aldığı green card'ı korumak ) için 1 sene çalışmak zorunda ( hafta sonu, gece gündüz, resmi tatil ayrımı yapmaksızın) ve bu çalışmaya rağmen çok çok düşük bir maaş alarak. kimi iş yeri şehir merkezine 2-3 saat mesafede. yani buradaki açığı ucuz iş gücü ile kapatmak niyetindeler. bu işi tercih eden kişi sonu green card'a gittiği için 1 sene katlanıyor, yoksa bu maaşlarla yaşanmaz. olur da vize alırsam benim de bu maaştan bir beklentim yok zaten kendi işim var.

• @tufank Bu yuzden konsolosluk gorusmesinde vereceginiz cevaplar cok onemli. Iyi hazirlamalari gerekiyor. Bizim islemleri yuruten Avukat her adimda gereken avukatlik ucretini, form basvuru ucretini, fee’leri fatura ederek isverene gonderdi. Tum odemeleri avukata isveren yapti. Olmasi gereken bu normal sartlarda ama danismanlik firmalarinin calisma sistemleri hakkinda, yasalliklari hakkinda bir deneyim ve bilgim yok. Bu yuzden yorum yapamayacagim. Yalniz, konsolosluk gorusmede zorluyor. Biz mesela, “vizeniz onaylandi” cumlesini duyamadik. “Tekrar bir review yapacagim, bir sorun yoksa pasaportlarinizi gonderecegim” dedi. 2 hafta sonra esimin ve oglumun vizeleri basili geldi. Bizden onceki EB3 gorusmesi olan arkadasa da aynisini soylemis. Oyle hemen uc bes soruda “tebrikler” demediler.

• ⭐⭐

@dpdemir evet bence görüşme kısmı önemli. EW kategorisinde her ne kadar A1 seviye ingilizce yeterli olsa da, görüşmede dikkatli olmak gerekiyor. bizim açımızdan risk yaratacak sorular mevcut, bunlara iyi çalışmak gerekiyor. belki sizin süreçte "professional" kategorisi olduğu için daha fazla zorlamışlardır. umarım AP kısa sürede sonuçlanır ve vizenizi alırsınız. görüşmede diğer aile üyeleri ile ilgili soruları da siz mi cevaplıyorsunuz, ya da onlara yönelik bir soru geldi mi?

• Arkadaslar, ilgilenenler ve merak edenler icin bahsettigim youtube videosunu buldum. Altindaki yorumlari okursaniz hemen birkac yorum sonra benim bahsettigim Vietnamli’nin yorumunu goreceksiniz.
    Lutfen yorumu bulun ve okuyun arkadaslar. Tam da sizlerin surecinizden bahsetmis.

• @tufank Cok tesekkur ederim. Insallah 🙏🏻 Esas hak sahibi esim, ben ve oglum onun uzerinden hak sahibiyiz. Genelde esime soruldu. Bana “kizlik soyadim, ilk evliliginiz mi, baska ulkede yasadiniz mi” gibi basit sorular soruldu. Oglum 15 yasinda. Ona bir sey sormadi. Parmak izi alindi sadece.

• @tufank Hakkinizda hayirli olsun insallah. Sonuca ulasmanizi gonulden dilerim. Green Card’lar bir yil sonunda gelmiyor. 21 gunde geldi bizimkilerin. Ama 1 yillik sozlesme yapiliyor sanirim sizler icin.

• @dpdemir

Evet yorumu okudum, sanırım şunu kastediyorsunuz;

I am Thanh from Vietnam. I would like to ask you a question: many people here apply for EB3 Visa (unskilled worker) through local immigration agents. Those agents find a U.S based employer for them (the sponsor), apply Labor Certificate for them, fill I-140 for them…everything is approved. Of course, on the other side, the applicants pay a huge fee for the agent (20k to 50k).
    And then, 100% of these applicants fail the interview at the U.S Consulate. (Their cases go to 221g and then being rejected). The common reason is that they paid a lot of money to the agent! And that is against the immigration and labor law!
    According to the visa officer, The decent case should be: the employer pays all the fees to sponsor the foreign unskilled employee to the U.S to work for his business, not the employee pays these fees to get eb3 visa! Jesus! Can you believe that any U.S based employer is willing to do that without the agent? (Paper work load, money, time…) and without the agent, how can the employer and the employee find and connect to each other? So what’s wrong if the applicant pays fee to the agent? Why it’s against the law?
    What do you think about the consulate’s criteria?

Burada en kritik nokta, Vietnam'da birçok kişinin yerel göçmenlik ajansları ile çalışıp başvuru yapması sanırım. Hem BDV Solutions hem de Eb3vize, merkezleri ABD'de olan ve dolayısıyla uluslararası çalışan firmalar. Çalıştıkları avukatlık ofisleri de ABD içerisinde. Bu noktada illegal bir hareket yapabileceklerini ya da sürecin yasaya aykırı olabileceğini sanmıyorum. İkinci önemli nokta 20-50 bin dolar arası ajansa "çok fazla" ücretler ödenmesi ve konsolosluğa muhtemelen bu paraların ne gibi harcamalara kullanıldığının gösterilememesi sebebiyle başvurunun reddedilmesi. Burada hem BDV Solutions, hem eb3vize 20-25 bin dolar civarında bir ücret alıyor. Bunların da hangi kalem olduğu ve işverene bir ödeme yapılmayacağı sitelerinde halka açık şekilde belirtilmiş. PERM masrafları haricindeki avukatlık ve dosya masraflarının sizin karşılayamayacağınıza ya da bu yüzden red alan bir başvurana dair kesin bir bilgi göremedim. Burada bir yasaya aykırılık olsa FBI ve Amerikan yargısının bunu soruşturmaması pek olası değil.

Konsolosluk aşamasında bununla ilgili bir problem yaşanıp yaşanmayacağını ya da bir soru sorulup sorulmayacağını kestirmek zor tabii ki. Ama bu şekilde binlerce insanın green card aldığı da bir gerçek. Dolayısıyla bunu konsoloslukların bilmeme imkanı yok. Yine de konuda uzman olan avukatlar ve @eb3vize-com bilgi verebilirse daha sağlıklı olur. İlaveten ben birkaç kaynağa daha danıştım konuyu. Geri döndüklerinde cevaplarını ve title'larını ayrıca yazarım.

• ⭐⭐

@dpdemir çok teşekkürler. evet haklısınız cümlem hatalı anlaşılabilir, green card 1 sene sonra gelmiyor. CP için green card ülkeye girer girmez verdiğimiz adrese postalanıyor ama sözleşme de yazdığı üzere 1 senelik bir çalışma zorunluluğumuz var. erken ayrılırsak green card'ın geri alınma ihtimali var. işveren bu durumda kötü niyetli olduğumuzu bildirirse green card elimizden alınıyor.

• @emre911 Umarim hic bir sorun yasamazsiniz ve emeklerinizin karsiligi olarak green cardlariniza kavusursunuz. Sadece okudugumda dikkatimi cekmisti ve sizleri ilgilendiren bir konu oldugu icin de tedbir almaniz acisindan paylasmak istedim.

• @emre911 Bu arada “PERM” onayi alana kadar zaten devlete yapilacak hicbir odeme yok. Sadece ilan masrafi var. I-140 dilekcesi doldurulana kadar hicbir odeme yapilmiyor devlete. PWD ve PERM basvurulari ucretsizdir.

• @dpdemir Evet, bence de sürece giren ya da girmeyi düşünen herkes için faydalı olacaktır bu yazışmalar diye düşünüyorum.

İlaveten konuyla ilgili LinkedIn'de güzel iki makale buldum.

Burada BDV Solutions firmasından bir Director EB3 sürecinin meşru olup olmadığının nelere göre belirlendiğini çok detaylı yazmış. Hangi süreçler için ne kadar masraf edilmesi gerektiğine kadar anlatıyor;

Understand the Fees
    EB3 Processing can be difficult, complex and time consuming; therefore, there can be significant fees required to process your case. It is important to first determine that no fees are being paid to the Sponsor. Second, the EB3 opportunity should outline clearly what the attorney is being paid. This amount should be between $4,000 and $8,000, not including government processing fees. If there is an Agent involved with the Sponsorship, the agent should be getting paid between $5,000 and $15,000. Finally, the US government filing fees should be between $3,000 and $6,000, depending on how many applicants are being filed under the EB3 Sponsorship.

Burada da, Youtube'daki Vietnam'lının yazdığı case'i ele almış ABD'li bir avukatlık ofisi kurucusu;

İlaveten bizim de sözleşmelerimizde şu şekilde maddeler var;

**After Employer accepts Candidate and agrees to PERM sponsorship, Employer will undertake the PERM process in its entirety without payment of any fees by Candidate or Agent.

None of the fee is paid to the Employer and no benefit is granted to the Employer at any time during the process.**

• ⭐⭐

@emre911 ek olarak eski USCIS direktörü ile röportajları var .
    tabi bunu bizim ülkede olduğu gibi "eski futbolcu, şarkıcı, milletvekili de işin içerisinde diyip gözümüz kapalı güvenmeliyiz" sonucu çıkarılmamalı 🙂 yine de bu sürecin içerisinde yer almış insanlar işlemlerin yasal bir zeminde ilerlediğinin kanıtı. bu demek değil ki vizemiz garanti, vizenin çıkması sponsor işveren dahil birçok kritere bağlı.

• @emre911 paylaştığınız makalede
    “Consuls are able to monitor trends in applications and, when they see a large number of applicants processing at their Consulate for the same position (for example, to work at a farm or in a fast food restaurant) they review all applications closely in order to determine any possible fraud.”
    böyle bir ifadeye rastladım açıkçası buda benim aklıma gelen bir şüpheydi. Aynı şirket ve lokasyon için Ankara konsolosluğa 40-50 kişi gidince ne oluyor diye sorgulamazlarmı diye.

Benzer Başlıklar

• 4
  • 28
  • 8
  • 1
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

73

43.0k
Kullanıcı

4.5k
Konu

437.0k

| | | |